- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Lift Hydraulic Power Pack
Lift Hydraulic Power Pack
Offering you a complete choice of products which include hydraulic power pack for goods lift, blain hydraulic power pack with valve for elevator and hand lever hydraulic power pack.
Hydraulic Power Pack For Goods Lift
Product Price: Rs 22,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Flow Rate | adjust |
| Working Pressure | 0-300 Bar |
| Motor Power | 1.5-3 kW |
| Power Source | Hydraulic, Electric |
| Usage/Application | Goods Lift |
| Voltage | 220-440V |
| Tank Capacity | adjustable |
| Material | Mild Steel |
| Motor Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Pollution Indication | No |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | MH |
| Country of Origin | Made in India |
| Operating Pressure | 0-700 Bar |
Hydraulic Power Pack for Goods Lifts is a compact, reliable unit designed for smooth and safe vertical lifting in material handling and freight elevators. Built with industrial-grade components, it ensures consistent performance, low maintenance, and long service life.
Additional Information:
- Production Capacity: Customized / As per order
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Standard export-quality packaging
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Blain Hydraulic Power Pack With Valve For Elevator
Product Price: Rs 1,20,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Motor Power | adjustable |
| Working Pressure | 180 bar |
| Flow Rate | depend pressure |
| Power Source | Hydraulic |
| Usage/Application | Lift |
| Material | Mild Steel |
| Motor Phase | Three Phase |
| Voltage | 230 V AC |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | MH |
Additional Information:
- Production Capacity: 150
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Securely packed to ensure safe delivery.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Hydraulic Power Pack For Goods Lift
Product Price: Rs 27,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Motor Power | adjustable |
| Working Pressure | 210 bar |
| Flow Rate | 4 LPM |
| Power Source | Electric, Hydraulic |
| Usage/Application | Industrial |
| Tank Capacity | adjustable |
| Material | Mild Steel |
| Motor Phase | Three Phase |
| Voltage | 230 V AC |
| Automation Grade | Automatic |
| Oil Tank Capacity | 50 Ltr |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | MH |
Additional Information:
- Production Capacity: As per customer requirement.
- Delivery Time: max to max 12 to 15 days
- Packaging Details: Standard packaging used for safe transportation.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Hand Lever Hydraulic Power Pack
Product Price: Rs 25,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Motor Power | 5.5 kW (7.5 HP) |
| Working Pressure | 180 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220-440V |
| Material | Mild Steel |
| Motor Phase | Three Phase |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor Speed | 1200-1400 Rpm |
| Brand | Merchant |
| Operating Pressure | 60 Mpa |
| Power Source | Electric |
Additional Information:
- Production Capacity: 300
Yes! I am InterestedRequest A Callback