- Home
- »
- Our Product Range
- »
- Directional Control Valve
Directional Control Valve
We are a leading Manufacturer of hydraulic direction control solenoid valves-merhyd, hydraulic solenoid valve and pilot operated pressure relief valve from Ahmedabad, India.
Hydraulic Direction Control Solenoid Valves-Merhyd
Product Price: Rs 3,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Spool Configuration | DEPENDING ON |
| Actuation | Solenoid |
| Flow Capacity | DEPENDING on |
| Size | 6 -10-16 SIZE |
| Pressure | 315 BAR |
| Max Pressure | 315 bar |
| Mounting Pattern | NG6 |
| Usage/Application | Industrial |
| Port Size | G1/4 |
| Type | Spool |
| Media | Oil |
| Warranty | 6 MONTHS |
| Control | Pilot Operated |
| Coil Voltage | 110V, 12V, 24V |
- 6 months of warranty.
- 4we 6 (ea / ha) spool 220v / 24v
- 4we 6 (ea / ha) spool 110v / 12v
- 4we 6 (e,g,h,j,l,u) spool. 220v / 24v
- 4we 6 (e,g,h,j,l,u) spool. 110v / 12v
- 4we 10 (ea / ha) spool 220v / 24v
- 4we 10 (ea / ha) spool 110v / 12v
- 4we 10 (e,g,h,j,l,u) spool. 220v / 24v
- 4we 10 (e,g,h,j,l,u) spool. 110v / 12v
- 4weh 16-size 220v / 24v
Additional Information:
- Production Capacity: As per customer requirement.
- Delivery Time: MAX TO MAX 1 TO 2 DAYS
- Packaging Details: Standard packaging used for safe transportation.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Hydraulic Solenoid Valve
Product Price: Rs 2,600 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Valve Type | Directional |
| Max Pressure | 210 bar |
| Usage/Application | Hydraulic |
| Spool Type | 4/2 Way |
| Mounting | Inline |
| Coil Voltage | 12 V DC |
| Automation Grade | Automatic |
| Maximum Pressure | 315 bar |
| Media | Oil |
| Application | Powerpack |
Additional Information:
- Delivery Time: Ready Stock
- Packaging Details: Products are carefully packed to ensure safe and damage-free delivery.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pilot Operated Pressure Relief Valve
Product Price: Rs 4,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Valve Type | Solenoid |
| Medium | Oil |
| Function | 3 Way |
| Port Size | 3/8 inch |
| Pressure Rating | 1–40 bar |
| Body Material | Cast Iron |
| Model Name/Number | DB-10/ DB-20/ DBW-10/ DBW-20 |
| Control Type | PILOT OPERATED / DIRECT OPERATED |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | MERHYD |
| Operating Pressure | 315 BAR |
| Media | Oil |
| Pressure | 315 BAR |
| Color | BLACK |
| Warranty | 6 MONTHS |
| Control | Direct-Operated, Pilot Operated |
| Coil Voltage | 220V, 110V, 12V, 24V |
| Grade | A+ |
| Usage/Application | INDUSTRIAL HYDRAULIC POWERPACKS |
| Max Flow Rate | 315 BAR |
Additional Information:
- Production Capacity: Capable of producing cylinders as per customer requirements.
- Delivery Time: max to max 2 day
- Packaging Details: Valves are securely packed for safe delivery.
Yes! I am InterestedRequest A Callback