- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Earth Moving Hydraulic Cylinder
Earth Moving Hydraulic Cylinder
Manufacturer of a wide range of products which include construction machine hydraulic cylinder and concrete mixture machine industrial hydraulic cylinders.
Construction Machine Hydraulic Cylinder
Product Price: Rs 5,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Cylinder Type | Welded |
| Operation Type | BOTH ABLE |
| Max Pressure | 160 bar |
| Usage/Application | Construction Machine |
| Material | Mild Steel |
| Structure Type | Welded |
| Bore Size | adjustable |
| Stroke Length | adjustable |
| Mounting Type | Eye Mount |
| Brand | MH |
| Capacity | 11-40 Ton |
| Rod Diameter | 40 mm |
| Application | Construction |
Additional Information:
- Production Capacity: Able to manufacture hydraulic cylinders and powerpacks as per customer requirements.
- Delivery Time: MAX TO MAX 1 WEEK
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Concrete Mixture Machine Industrial Hydraulic Cylinders
Product Price: Rs 8,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | ADJUSTABLE |
| Bore Diameter | up to 25 mm |
| Cylinder Type | Double Acting |
| Stroke Length | ADJUSTABLE |
| Material | Mild Steel |
| Structure Type | Round |
| Action Type | Double Acting |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Mounting Type | Eye Mount |
| Construction Type | Welded Body |
| Cushioning | Non-Cushioned |
| Brand | MH |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
Additional Information:
- Production Capacity: AS PER REQUIREMENT
- Delivery Time: MAX TO MAX 12 TO 15 DAY
Yes! I am InterestedRequest A Callback