- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Manual Hydraulic Power Pack
Manual Hydraulic Power Pack
We are a leading Manufacturer of hydraulic power pack for screen changer and hydraulic power pack for single acting cylinder from Ahmedabad, India.
Hydraulic Power Pack For Screen Changer
Product Price: Rs 21,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Working Pressure | 180 bar |
| Flow Rate | ADJUSTABLE |
| Motor Power | 10 HP |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Motor Phase | Three Phase |
| Voltage | 230 V AC |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Oil Tank Capacity | 50 Ltr |
| Pollution Indication | No |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Brand | MH |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
Additional Information:
- Production Capacity: As per customer requirement.
- Delivery Time: MAX TO MAX 12 TO 15 DAY
- Packaging Details: Standard packaging used for safe transportation.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Hydraulic Power Pack For Single Acting Cylinder
Product Price: Rs 32,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Return Type | Hydraulic Return |
| Stroke Length | adjustable |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | Electric |
| Max Pressure | 160 bar |
| Material | Mild Steel |
| Cylinder Construction | Welded |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Brand | MH |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Hydraulic Power Pack For Screen Changer
Product Price: Rs 23,500 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Flow Rate | adjustable |
| Working Pressure | 160 Bar |
| Motor Power | 1440 |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 1440 |
| Material | Mild Steel |
| Motor Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Noise Level | Silent |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | MH |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
Additional Information:
- Delivery Time: 1 Week
Yes! I am InterestedRequest A Callback