- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Lift Hydraulic Cylinder
Lift Hydraulic Cylinder
Offering you a complete choice of products which include passenger lift hydraulic cylinder, single acting hydraulic cylinders, custom design hydraulic cylinder and long stroke hydraulic cylinder.
Passenger Lift Hydraulic Cylinder
Product Price: Rs 25,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Stroke Length | ADJUSTABLE |
| Bore Diameter | ADJUSTABLE |
| Max Pressure | 300 Bar |
| Capacity | 100 Ton |
| Material | Iron |
| Action Type | Double Acting |
| Usage/Application | Lift |
| Piston Rod Diameter | adjustable |
| Power Source | Hydraulic |
| Brand | MH |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: MAX TO MAX 1 WEEK
- Packaging Details: Products are securely packed to ensure safe delivery.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Passenger Lift Hydraulic Cylinder
Product Price: Rs 40,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Max Pressure | 160 bar |
| Material | MS |
| Usage/Application | Passenger Lift |
| Brand | Merchant Hydraulic |
| Mounting Type | front flange |
| Capacity | 11-40 Ton |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Cylinder Type | Single Acting |
| Operation Type | Double Acting |
Additional Information:
- Production Capacity: as per requirement
- Delivery Time: max to max 1 week
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Single Acting Hydraulic Cylinders
Product Price: Rs 7,200 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Return Type | Hydraulic Return |
| Capacity | 5 Ton |
| Stroke Length | adjustable |
| Material | Iron |
| Max Pressure | 180 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Cylinder Construction | Welded |
| Brand | MH |
| Acting Type | Single |
| Power Source | Hydraulic |
Additional Information:
- Production Capacity: As per customer requirement.
- Delivery Time: max to max 1 week
- Packaging Details: Standard packaging used to ensure safe transportation.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Custom Design Hydraulic Cylinder
Product Price: Rs 25,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Cylinder Type | Welded |
| Bore Diameter | 125 |
| Max Pressure | 200 Bar |
| Load Capacity | adjustable |
| Usage/Application | Industrial |
| Stroke Range | adjustable |
| Rod Diameter | adjustable |
| Temperature Range | 300 ' Cel |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Long Stroke Hydraulic Cylinder
Product Price: Rs 32,000 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Cylinder Type | Welded |
| Max Pressure | 160 bar |
| Material | Iron |
| Usage/Application | Goods Lift |
| Brand | MH |
| Capacity | 5 Ton |
| Seal Brand | Parker |
| Application Industry | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Stroke | Upto 6 meter |
Additional Information:
- Production Capacity: As Per Requirement
- Delivery Time: 1 Week
Yes! I am InterestedRequest A Callback