- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Electric Hydraulic Power Pack
Electric Hydraulic Power Pack
Electronic Hydraulic Power Pack
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Motor Power | 3.7 kW (5 HP) |
| Working Pressure | 160 bar |
| Flow Rate | 12 LPM |
| Power Source | Hydraulic |
| Usage/Application | Industrial |
| Tank Capacity | adjustable |
| Material | Mild Steel |
| Motor Phase | Three Phase |
| Voltage | 230 V AC |
| Automation Grade | Fully-Automatic |
| Pollution Indication | No |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
price will be differ as per the requirement
Battery Hydraulic Power Pack
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Working Pressure | ADJUSTABLE |
| Flow Rate | ADJUADJUSTABLE |
| Motor Power | 1-3 kW |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 440V |
| Material | Mild Steel |
| Motor Phase | Three Phase |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | 50Hz |
| Brand | Merchant |
| Operating pressure | 60Mpa |
Additional Information:
- Delivery Time: MAX TO MAX 1 WEEK
- Packaging Details: Products are securely packed to ensure safe delivery.
Mild Steel Hydraulic Power Pack For Bending Machine
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Working Pressure | adjustable |
| Flow Rate | adjustable |
| Motor Power | 1.5-3 kW |
| Voltage | 220-440V |
| Material | Mild Steel |
| Motor Phase | Three Phase |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Automation Grade | Fully-Automatic |
| Motor Speed | 1200-1400 rpm |
| Brand | Merchant Hydraulic |
| Country of Origin | Made in India |
| Operating Pressure | 30-60 Mpa |
| Power Source | Electric |
This mild steel hydraulic power pack is a compact, robust, and high-performance hydraulic system engineered to operate hydraulic bending machines with precision and reliability. Built using durable mild steel construction and high-efficiency components, the unit provides consistent hydraulic pressure and flow to drive cylinders used in sheet, pipe, and rod bending operations.
The power pack is available in custom configurations, depending on tonnage requirements, stroke length, and machine cycle time. Designed for continuous or intermittent industrial use, it includes all necessary controls and safety features for trouble-free operation.
Hydraulic Power Pack
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Working Pressure | 210 bar |
| Flow Rate | ADJUSTABLE |
| Motor Power | 3 HP |
| Power Source | Hydraulic |
| Usage/Application | Industrial |
| Tank Capacity | adjustable |
| Material | Mild Steel |
| Motor Phase | Three Phase |
| Voltage | 230 V AC |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Pollution Indication | No |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Brand | MH |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: As per customer requirement.
- Delivery Time: MAX TO MAX 12 TO 15 DAYS
- Packaging Details: POWER PACK are securely packed to ensure safe and damage-free delivery.
Electrically Operated Hydraulic Power Pack
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | adjustable |
| Working Pressure | 210 bar |
| Flow Rate | depending on |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Motor Phase | Three Phase |
| Voltage | 230 V AC |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Pollution Indication | No |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
Additional Information:
- Production Capacity: Capable of producing hydraulic cylinders and powerpacks as per customer requirements.
- Delivery Time: max to max 1week
- Packaging Details: Products are securely packed to ensure safe delivery.
Power Pack With Solenoid Valve
Product Brochure
| Motor Power | 3.7 kW (5 HP) |
| Power | 1 kW |
| Working Pressure | 160 bar |
| Flow Rate | 12 LPM |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220 V |
| Tank Capacity | adjustable |
| Material | Mild Steel |
| Motor Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Application | Agriculture |
| Brand | MH |
Mild Steel Industrial Hydraulic Power Pack
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Motor Power | 3.7 kW (5 HP) |
| Working Pressure | 160 bar |
| Flow Rate | 8 LPM |
| Usage/Application | Automation |
| Power Source | Electric, Hydraulic |
| Voltage | 220-440V |
| Tank Capacity | 30 L |
| Material | Mild Steel |
| Motor Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Mounting Type | Horizontal |
| Application | Industrial |
| Frequency | 60 Hz |
| Motor speed | 1400 rpm |