- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Hydraulic Cylinder
Hydraulic Cylinder
Industrial Tie Rod Type Hydraulic Cylinder
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Series Standard | Custom Series |
| Bore Size | adjustable |
| Max Pressure | 160 Bar |
| Stroke Length | adjustable |
| Usage/Application | Industrial |
| Rod Diameter | adjustable |
| Mounting Style | Flange Mount |
| Brand | MH |
| Material | MS |
| Capacity | 11-40 Ton |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: As per customer requirement.
- Delivery Time: max to max 1 week
- Packaging Details: Standard packaging used to ensure safe transportation.
Press Hydraulic Cylinder
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Press Type | Hydraulic Press |
| Stroke Length | ADJUSTABLE |
| Capacity | 41-100 Ton |
| Material | Iron |
| Max Pressure | 250 Bar |
| Cylinder Type | Welded |
| Mounting Type | Front Flange |
| Usage/Application | Press |
| Temprature | 200' Cel |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: MAX TO MAX 1 WEEK
- Packaging Details: Products are securely packed to ensure safe delivery.
Single Acting Hydraulic Cylinders
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Return Type | Hydraulic Return |
| Capacity | ADJUSTABLE |
| Stroke Length | ADJUSTABLE |
| Brand | MH |
| Usage/Application | Industrial |
| Cylinder Construction | Welded |
| Mounting Type | BOTH PIN |
| Acting Type | Single |
| Stroke | CUSTIMIZED |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
We Offer Single acting hydraulic cylinders in areas like lifting applications, construction site applications, marine & offshore applications as well as for other heavy lifting processes.
Additional Information:
- Delivery Time: MAX TO MAX 1 WEEK
- Packaging Details: Products are securely packed to ensure safe delivery.
Industrial Single Acting Hydraulic Cylinders
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Return Type | adjustable |
| Stroke Length | ADJUSTABLE |
| Bore Diameter | ADJUSTABLE |
| Structure Type | Welded |
| Max Pressure | adjustable |
| Action Type | Double Acting |
| Usage/Application | Industrial |
| Cylinder Construction | Welded |
| Maximum Working Pressure | 200 Bar |
| Mounting Type | Clevise,Flange |
| Brand | MH |
| Bore Size | 40-400 |
| Acting Type | Single |
| Shape | Round |
Features:
- Lifting application
- Construction site application
- Agricultural application
- Marine & Offshore application
Additional Information:
- Production Capacity: As Per Requirement
- Delivery Time: MAX TO MAX 1 WEEK
- Packaging Details: Standard packaging used for safe transportation.
Special Purpose Hydraulic Cylinder
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Cylinder Type | Welded |
| Operation Type | Single Acting |
| Max Pressure | 210 bar |
| Bore Size | 80 |
| Stroke Length | adjustable |
| Diameter | 50 |
| Working Medium | Fluid |
| Brand | MH |
Additional Information:
- Production Capacity: As per customer requirement.
- Delivery Time: max to max 12 to 15 days
- Packaging Details: Standard packaging used for safe transportation.
Press Industrial Hydraulic Cylinders
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | adjustable |
| Bore Diameter | 160 mm |
| Cylinder Type | Double Acting |
| Material | MS |
| Action Type | Double Acting |
| Usage/Application | Industrial |
| Maximum Working Pressure | 200 Bar |
| Brand | MH |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
A steel mill duty hydraulic cylinder is a specialized type of hydraulic cylinder designed for heavy-duty applications in steel mills and related industries. These cylinders are engineered to withstand harsh operating conditions, high loads, and extreme temperatures typically encountered in steel manufacturing processes.
Additional Information:
- Production Capacity: 200-300 CYLINDER PER MONTH
- Delivery Time: 10-15 DAYS
Mini Hydraulic Cylinder
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Type | Double Acting |
| Material | Iron |
| Max Pressure | 150 Bar |
| Bore Diameter | As Per Drawing |
| Usage/Application | Industrial |
| Stroke Length | adjustable |
| Capacity | 11-40 Ton |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Standard packaging used for safe transportation.
Industrial Hydraulic Cylinders
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Stroke Length | ADJUSTABLE |
| Bore Diameter | ADJUSTABLE |
| Capacity | 200 ton/day |
| Material | Mild Steel |
| Structure Type | Welded |
| Action Type | Double Acting |
| Usage/Application | Industrial |
| Piston Rod Diameter | adjustable |
| Maximum Working Pressure | adjustable |
| Mounting Style | FLANGE |
| Max Pressure | 160 Bar |
| Brand | MERCHANT |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: As per customer requirement.
- Delivery Time: MAX TO AMX 12 TO 15 DAY
- Packaging Details: Standard packaging used for safe transportation.
Clevis Type Hydraulic Cylinder
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Cylinder Type | Welded |
| Operation Type | Double Acting |
| Max Pressure | 160 bar |
| Material | Iron |
| Bore Size | adjustable |
| Usage/Application | Industrial |
| Stroke Length | adjustable |
| Brand | MH |
| Mounting Type | Eye Mount |
| Capacity | >1000 Ton |
| Country of Origin | Made in India |
| Mounting | Clevis |
Fork Mounted Hydraulic Cylinder
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Cylinder Type | Welded |
| Operation Type | Single Acting |
| Max Pressure | 210 bar |
| Material | Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Stroke Length | adjustable |
| Mounting Type | fork mounting |
| Capacity | 11-40 Ton |
| Country of Origin | Made in India |
| Mounting | BOTH SIDE FORK |
We Offer Single acting hydraulic cylinders in areas like lifting applications, construction site applications, marine & offshore applications as well as for other heavy lifting processes.
Additional Information:
- Production Capacity: As per customer requirement.
- Delivery Time: max to max 12 to 15 days
- Packaging Details: Standard packaging used for safe transportation.
Agro Machine Hydraulic Cylinder
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Stroke Length | adjust |
| Bore Diameter | adjustable |
| Capacity | >1000 Ton |
| Material | MS |
| Action Type | Double Acting |
| Usage/Application | Industrial |
| Piston Rod Diameter | adjustable |
| Brand | MH |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
We offer high-quality Agro Machine Hydraulic Cylinders designed for reliable performance and long service life.
Manufactured using premium materials, our cylinders ensure smooth operation and durability.
Backed by efficient after-sales service and technical support.
Additional Information:
- Production Capacity: Customized / As per order
- Delivery Time: max yo max 12 to 15 day
- Packaging Details: Products are securely packed with protective wrapping and placed in sturdy wooden boxes or pallets to ensure safe transportation. Packaging can be customized as per customer requirement.
Mini Hydraulic Cylinders
Product Brochure
| Material | Mild Steel |
| Type | Double Acting |
| Max Pressure | 160 Bar |
| Bore Diameter | adjustable |
| Stroke Length | adjustable |
| Brand | MH |
| Capacity | 1-2 Ton |
| Country of Origin | Made in India |
Heavy Duty Hydraulic Cylinder
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Operation Type | Double Acting |
| Bore Diameter | As Per Drawing |
| Bore Size | adjustable |
| Max Pressure | 300 Bar |
| Material | MS |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Capacity | 41-100 Ton |
| Brand | MH |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Usage | Industrial |
Welded Hydraulic Cylinder
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Operation Type | Single Acting |
| Bore Size | ADJUSTABLE |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | MH |
| Shape | Round |
| Material | MS |
| Capacity | 11-40 Ton |
| Product Type | Welded |
| Working Medium | Oil |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: As per customer requirement.
- Delivery Time: MAX TO MAX 1 WEEK
- Packaging Details: Standard packaging used for safe transportation.
Clevis Type Hydraulic Cylinder
Product Brochure
| Operation Type | Double Acting |
| Bore Size | 40 mm |
| Max Pressure | 210 bar |
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | MH |
| Mounting Type | Clevis Mount |
| Capacity | >1000 Ton |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |