- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Tie Bar Hydraulic Cylinder
Tie Bar Hydraulic Cylinder
Providing you the best range of heavy duty tie rod hydraulic cylinder, tie-rod hydraulic cylinder for die & mould, double acting hydraulic cylinder, industrial tie rod type hydraulic cylinder, hydraulic cylinder foot mounting and foot mounted hydraulic cylinders, for industrial with effective & timely delivery.
Heavy Duty Tie Rod Hydraulic Cylinder
Product Price: Rs 5,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Series Standard | Custom Series |
| Bore Size | adjustable |
| Max Pressure | adjustable |
| Material | Mild Steel |
| Stroke Length | adjustable |
| Usage/Application | Industrial |
| Rod Diameter | adjustable |
| Mounting Style | Tie Rod Mount |
| Brand | MH |
| Shape | Square (Tie-Bar) |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: Capable of bulk production of Double Acting Hydraulic Cylinders with consistent quality.
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Standard packaging used to ensure safe transportation.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Tie-Rod Hydraulic Cylinder For Die & Mould
Product Price: Rs 6,500 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Series Standard | Custom Series |
| Max Pressure | 210 bar |
| Structure Type | Tie-Bar |
| Stroke Length | adjustable |
| Mounting Style | Flange Mount |
| Brand | MH |
| Material | Mild steel |
| Temperature Range | -30 to 50 Degree C |
| Bore Size | 25 mm to 500 mm |
| Working pressure | 7-32 Mpa |
| Length of stroke | Upto 5000 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Double Acting Hydraulic Cylinder
Product Price: Rs 8,500 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Stroke Length | ADJUSTABLE |
| Pressure Rating | ADJUSTABLE |
| Material | Mild Steel |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Rod End Type | adjustable |
| Brand | Merchant |
| Max Pressure | 7-50 Mpa |
| Bore Size | 25 mm to 500 mm |
| Maximum Stroke | Upto 5000 mm |
| Working temperature | -20 to 60 Degree C |
| Surface treatment | Galvanized |
Additional Information:
- Delivery Time: MAX TO MAX 1 WEEK
- Packaging Details: Products are securely packed to ensure safe delivery.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Industrial Tie Rod Type Hydraulic Cylinder
Product Price: Rs 7,500 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Series Standard | ISO 6020 |
| Bore Size | ADJUSTABLE |
| Max Pressure | 170 Bar |
| Stroke Length | adjustable |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting Style | Flange Mount |
| Brand | MH |
| Material | MS |
| Color | Blue |
| Temperature Range | 110' Cel |
| Tie Rod Material | EN8 |
| Seal Brand | Parker |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: As per customer requirement.
- Delivery Time: MAX TO MAX 12 TO 15 DAY
- Packaging Details: Standard packaging used for safe transportation.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Hydraulic Cylinder Foot Mounting
Product Price: Rs 15,500 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Cylinder Type | Welded |
| Bore Diameter | As Per Drawing |
| Operation Type | Double Acting |
| Max Pressure | 170 Bar |
| Bore Size | adjustable |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting Type | Foot Mount |
| Capacity | 11-40 Ton |
| Temperature Range | 110 ' Cel |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Foot Mounted Hydraulic Cylinders, For Industrial
Product Price: Rs 6,500 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Stroke Length | adjustable |
| Bore Diameter | As Per Drawing |
| Capacity | >1000 Ton |
| Structure Type | Welded |
| Material | MS |
| Action Type | Double Acting |
| Usage/Application | Industrial |
| Maximum Working Pressure | 160 Bar |
| Brand | MH |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Tie Rod Hydraulic Cylinder
Product Price: Rs 7,500 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Series Standard | ISO 6020 |
| Cylinder Type | Tie-Rod |
| Bore Size | adjustable |
| Max Pressure | 160 Bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Rod Diameter | adjustable |
| Mounting Style | Flange Mount |
| Brand | MH |
| Bore Diameter | up to 25 mm |
| Material | Mild Steel |
| Color | Black |
| Output Capacity | up to 50 ton/day |
| Temperature Range | 80 - 100c |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 1 week
Yes! I am InterestedRequest A Callback