- Home
- »
- Our Product Range
- »
- Hydraulic Hand Pump
Hydraulic Hand Pump
Leading Manufacturer of hydraulic high pressure hand pump and dowty hydraulic hand pump from Ahmedabad.
Hydraulic High Pressure Hand Pump
Product Price: Rs 6,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Pump Type | Single Acting |
| Maximum Operating Pressure(bar) | 500 bar |
| Working Pressure | 350 bar |
| Oil Capacity | 2 l |
| Mounting Type | Base Mounted |
| Application | Hydraulic Press |
| Material | Cast Iron |
| Discharge Range | 10 LPH |
| Type | India Mark 2 |
| Country of Origin | Made in India |
Please ask if you require more detailed information about models or applications.
Additional Information:
- Production Capacity: Upto 700 bar Capacity
- Delivery Time: 1-4 DAYS
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Dowty Hydraulic Hand Pump
Product Price: Rs 5,500 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Pump Series | 2P |
| Displacement | 11–20 cm³/rev |
| Max Pressure | 160 bar |
| Discharge | 15 LPH |
| Material | MS |
| Mounting Type | Foot Mount |
| Shaft Type | Keyed Shaft |
| Port Size | 1 inch |
| Operating Depth | 7 meter |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Dowty |
Additional Information:
- Production Capacity: As Per Requirement
- Delivery Time: Ex - Stock
Yes! I am InterestedRequest A Callback